2024. május 3. Irma, Tímea napja van.
3
Szent Lúcia - "Luca napja" (December 13.)

Életéről igen keveset tudunk, Szicíliában, Syracusa városában született, a 3. század vége felé, ősi, előkelő római patrícius családba.

Apja halála után súlyosan beteg édesanyjával élt itt, aki már férjet is kiszemelt Lucának. Édesanyja gyógyulása érdekében elzarándokoltak Cataniába Szent Ágota vértanú sírjához. Mélységes hite kiesdette édesanyja gyógyulását.

Az anya a csodálatos gyógyulás után már nem eröltette lánya házasságát pedig egy nagyon magabiztos völegényjelölttel állapodott meg korábban. A sértődött, és a nagyon remélt vagyonból kimaradó vőlegény azonban csalódottságában feljelentette Luciát Pascasius helytartónál, kereszténysége miatt.

A helytartó beidézte a lányt és áldozatot követelt tőle az istenek oltárán. Luca ezt megtagadta. Többféle kínzással próbálták "jobb belátásra bírni", halálra itélték, de minden hatástalan volt, nem tudták kivégezni. Végül karddal szúrták át a nyakát. Meghalt 303-ban.

Halála előtt még meg tudott áldozni. Vértanúsága Diocletianus alatt történt, Syracusa városában.

Épségben maradt testét később Velencébe vitték. Régtől fogva tisztelt szent, a misekánonban is szerepel a neve.


Luca napi népszokások
A népi kalendárium szerint december 13. az év legrövidebb napja és leghosszabb éjszakája. A néphit szerint a gonoszjárás egyik fő napja. A hiedelmek egyik csoportját azok a mágikus cselekvések alkotják, amelyek a gonosz ártalmainak megelőzésével kívánják biztosítani a termékenységet és a bőséget. A rítusok másik része jósló jellegű és a jövő megismerésére irányul.

Az ártó lények felismeréséhez legjobb időpontnak a karácsonyi éjféli misét tartották, ennek kellékét, a lucaszéket, Luca napján kezdték el készíteni, karácsony éjszakájára fejezték be. (Luca széke 13 féle fából (esetleg 9), 13 nap alatt készül el és 13 részbol áll. A készítő minden nap egy keveset dolgozik rajta – innen a mondás: „Lassan készül, mint a Luca széke”.) Az éjféli misén a szentelt víztartó mellé ült a szék készítője, s erről meglátta ki a boszorkány; ugyanis az félrefordított fejjel jött be a templomba, ugyanis másképp nem fért be a szarvától, vagy agancsától. Hazafelé a széken ülőnek szaladnia kellett, mert üldözték a boszorkányok. Csak akkor menekült meg, ha mákot szórt maga mögé, mert azt a boszorkányok szemenként szedték föl, s nem érték utol.

A Luca-nap, mint minden gonoszjáró idő, asszonyi dologtiltó. Nem volt szabad fonni, mert a hiedelem szerint Luca bedobja az orsót a kéményen. A varrást tiltó szokás már a termékenység biztosítását célozza: azért nem varrtak, „nehogy bevarrják a tyúkok fenekét”, ugyanis akkor nem fognak tojni a következő évben.

A Dunántúlon Luca-nap hajnalán „kotyolni” jártak a kisfiúk. Szalmát vittek magukkal és arra térdelve mondták el köszöntőjüket. Utána kukoricával vagy vízzel öntötték le őket a háziak, ők pedig szalmával „megvarázsolták” a tyúkokat, hogy egész évben jól tojjanak. A köszöntőt mondó gyerekek ezután ajándékot kaptak.

Luca napján – csíráztatás céljából – egy edénybe búzát tettek, mely karácsonyig szépen kizöldült. A lucabúzát karácsony után az állatokkal megetették, hogy jövő évi egészségüket, gyarapodásukat biztosítsák és megóvják őket a rontástól.

Luca napja a szerelmi jóslások végzésének is kedvelt időpontja. Sokféle módja ismeretes: gombócot főztek a lányok, amelyekbe fiúneveket írtak. Az elsőnek feljövőt kikapták, s ez mondja meg a jövendőbeli nevét. Tizenkét darab lucacédulát írtak, mindegyikre egy fiú nevét. Naponta tűzbe dobtak egyet, s az utolsónak maradt mutatta meg a leendő férj nevét. A Luca napján összesöpört szemetet a favágótőkére öntötték, ráálltak, s amerről kutyaugatást hallottak, arra viszik a menyecskét a férjhez.

Sokféle időjóslás is kapcsolódik ehhez a naphoz. Luca-nap éjszakáján a sűrű, csillagos ég közeli esőzést jelent; a Luca napi eső pedig jó nyarat.

Hagymakalendáriumot is szoktak készíteni: 12 hagymahéjba sót tettek, mindegyik egy hónapot jelentett. Amelyikben a só elolvadt, az annak megfelelő hónap esős lesz. A lucakalendárium úgy készült, hogy Lucától karácsony böjtjéig naponta feljegyezték milyen az idő (12 nap). Amelyik napon esett, az olyan számú esős lett.

 

Oldaltérkép | Impresszum



Kékcse Község Polgármesteri Hivatala
4494 Kékcse, Fő u. 116-118.sz.
Tel:: +36 45/ 468-001; mobil: +36 30 696-5626; Fax: +36 45/ 468-001