2024. május 5. Gothárd, György, Györgyi, Piusz, Toszka napja van.
11
Egy szebb jövő kilátásai

Jelenleg a természeti erőforrások túlzott használata jellemző a Rétközben, de már láthatók ennek korlátai. Az elmút másfél évszázad -érthető- küzdelme a kenyérteremtő földért, s a ma sem könnyű megélhetés kényszerei a táj lételemét adó víz egyoldalú és túlzott elvezetését eredményezték. Újabb fenyegetést jelentenek a klímaváltozással járó időjárási szélsőségek, a rekordokat döntő árhullámok, és az agresszíven terjedő tájidegen gyomok (az Amerikából származó magas aranyvessző és a gyalogakác több száz hektáron hódít a réteken, parlagokon, erdőtelepítésekben).


Szigetvári Csaba felvétele

Meggyőződésünk, hogy a természeti erőforrásokkal -mindenekelőtt a vízzel- való okszerűbb, fenntartható gazdálkodás együttesen szolgálná mind az itt élő emberek jólétét, mind a természeti értékek fennmaradását. Sokhelyütt már ma sincs elegendő gazdasági erőforrás a belvízelvezető rendszerek fenntartására: egyre többfelé tapasztalható a visszamocsarasodás, az egykori tófenekek, lápok művelésének felhagyása.


Boros Gergely felvétele

A természet védelme a Rétközben tehát nem öncél, hanem szükségszerűség és egyben új lehetőség. Milyen előrelépési irányok vázolhatók fel ennek szellemében?

  • A tájegység természeti kincsei lehetőséget nyújthanak munkahelyteremtő, megélhetést segítő ökoturisztikai fejlesztésekre. Természeti területek helyi védetté nyílvánításával (ami a települési önkormányzatok jogköre) növelhető a település vonzereje.
  • Bizonyos természeti területek, vizes élőhelyek fenntartása (különösen védett, és Natura 2000-es területeken) támogatások vehetők igénybe.
  • A helyi adottságokra épülő, a természeti erőforrásokkal összhangban levő (bio)gazdálodással tájjellegű és minőségi, újabb piaci szegmenst kihasználó termékeket lehet előállítani.
  • Belvizes területeken a szántóművelésnek ésszerű alternatívája az őshonos fafajú erdőtelepítés, amely hosszútávon gazdálkodásra és megélhetőségre nyújt lehetőséget.
  • A helyi, iskolai oktatással összekötött és attól független környezeti nevelés fejlesztése növeli a fiatal generációk felelősségérzetét, erősíti kötődésüket a szülőföldhöz.
  • A fokgazdálkodás részleges visszaállítása a meglévő csatornahálózat felhasználásával, régi ér- és tómedrek újjáélesztésével az árvízvédelem, a halászat, a turizmus érdekeit szolgálhatja.


Boros Gergely felvétele

Egyesületünk, az Ifjú Botanikusok Baráti Köre kutatással és ismeretterjesztéssel igyekszik hozzájárulni a Rétköz jövőjéhez. 2008-2009 folyamán a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium pályázati támogatásával, partnerek (az E-misszió Természet- és Környezetvédelmi Egyesület, valamint a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság) bevonásával felmérést készítettünk a Rétköz (hullámtéren kívüli) összes természeti területéről. A mintegy 450 területen (több, mint 8000 hektár) 20 védettfaj 150-nél is több állományáról, 24 típusú természetes élőhelyről készítettünk dokumentációt. Kérjük, amenníiben úgy gondolja, hogy közösen tudnánk tenni Rétközért, keresse szervezetünket!

Vajon hogy fognak ránk tekinteni utódaink,
ha megpróbáljuk összhangba hozni a természet és az ember érdekeit?
És hogyan, ha nem?


Szigetvári Csaba felvétele

 

Oldaltérkép | Impresszum



Kékcse Község Polgármesteri Hivatala
4494 Kékcse, Fő u. 116-118.sz.
Tel:: +36 45/ 468-001; mobil: +36 30 696-5626; Fax: +36 45/ 468-001