2024. április 19. Emma, Kocsárd napja van.
A kormányhivatalok jogállása és szervezete
2011. január 5. 10:54

2011. január 1-jétől a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok jogutódaként jön létre a fővárosi, valamint a 19 megyei kormányhivatal, ahová integrálódik a területi államigazgatási szervek egy része.

A fővárosi és megyei kormányhivatalokról a fővárosi és megyei kormányhivatalokról, valamint a fővárosi és megyei kormányhivatalok kialakításával és a területi integrációval összefüggő törvénymódosításokról szóló 2010. CXXVI. törvény, továbbá a 288/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet rendelkezik.

A fővárosi és megyei kormányhivatal a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve.

A megyei kormányhivatal székhelye a megyeszékhely városban, a fővárosi kormányhivatal és a Pest megyei kormányhivatal székhelye Budapesten van.

A fővárosi és megyei kormányhivatal a kormánymegbízott által közvetlenül vezetett szervezeti egységekből (a továbbiakban: törzshivatal), valamint ágazati szakigazgatási szervekből (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) áll.

A szakigazgatási szervek törvény vagy kormányrendelet rendelkezése alapján önálló feladat- és hatáskörrel rendelkező szervezeti egységekkel rendelkezhetnek.

A szakigazgatási szervek

A fővárosi és megyei kormányhivatal szervezeti egységeként működő szakigazgatási szerveket a Kormány rendeletben állapítja meg.

A szakigazgatási szerv, továbbá a törvény vagy kormányrendelet alapján a szakigazgatási szerv önálló feladat- és hatáskörrel rendelkező szervezeti egysége a jogszabályban megállapított hatáskörét önállóan gyakorolja.

A fővárosi és megyei kormányhivatal szervezeti egységeként működő ágazati szakigazgatási szervek a következők:

  1. a szociális és gyámhivatal a szociális, gyermekvédelmi, gyermekjóléti, és gyámügyi feladatok ellátására,
  2. az építésügyi hivatal az állami főépítészi feladatok és az építésfelügyeleti hatósági feladatok ellátására,
  3. az igazságügyi szolgálat a pártfogó felügyelői, jogi segítségnyújtási, és áldozatsegítési feladatok ellátására,
  4. a növény- és talajvédelmi igazgatóság a növényvédelmi, talajvédelmi, növénytermesztési és növényi termékek
  5. esetében élelmiszer-biztonsági hatósági és zöldség-gyümölcs ellenőrzési feladatok ellátására,
  6. az erdészeti igazgatóság az erdészeti igazgatási feladatok ellátására,
  7. a földművelésügyi igazgatóság a mezőgazdasági igazgatási, vadászati és halászati hatósági feladatok ellátására,
  8. élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatóság az élelmiszer-biztonsági, élelmiszerminőségellenőrzési,
  9. takarmányellenőrzési élelmiszerlánc-felügyeleti, és állategészségügyi, illetve egyes állattenyésztési és
  10. borászati feladatok ellátására,
  11. a földhivatal az ingatlanügyi feladatok ellátására,
  12. az egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv az egészségbiztosítási pénztári feladatok ellátására,
  13. a nyugdíjbiztosítási igazgatóság a nyugdíjbiztosítási és a hatáskörébe tartozó más pénzbeli ellátásokkal kapcsolatos feladatok ellátására,
  14. a munkaügyi központ a foglalkoztatási, munkaügyi, munkaerőpiaci feladatok ellátására,
  15. a munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szerv a munkaügyi ellenőrzési és a munkavédelmi feladatok ellátására,
  16. a fogyasztóvédelmi felügyelőség a fogyasztóvédelmi feladatok ellátására,
  17. a kulturális örökségvédelmi iroda a kulturális örökségvédelmi feladatok ellátására,
  18. a népegészségügyi szakigazgatási szerv a népegészségügyi feladatok ellátására,
  19. a mérésügyi és műszaki biztonsági hatóság mérésügyi és műszaki biztonsági feladatok ellátására,
  20. a közlekedési felügyelőség a közlekedési hatósági feladatok ellátására.

Kormányrendelet más területi államigazgatási szervet is a fővárosi és megyei kormányhivatal szakigazgatási szerveként határozhat meg.

A fővárosi és megyei kormányhivatal irányítása

A fővárosi és megyei kormányhivatalt a Kormány a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter útján irányítja.

A fővárosi és megyei kormányhivatal tekintetében bizonyos hatásköröket a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter gyakorolja.

Kormányrendelet a törzshivatal irányításáról rendelkezhet úgy, hogy ügyek meghatározott csoportjaival összefüggésben egyeseket hatásköröket vagy ezek mindegyikét valamely, a Kormány által rendeletben meghatározott központi államigazgatási szerv vezetője gyakorolja.

A szakigazgatási szerv tekintetében bizonyos hatásköröket a Kormány által rendeletben meghatározott központi államigazgatási szerv vezetője (a továbbiakban: szakmai irányító szerv vezetője) gyakorolja.

A közigazgatás-szervezésért felelős miniszter ellátja a központi államigazgatási szervek területi szervei feletti, jogszabályban szereplő, a fővárosi és megyei kormányhivatal által végzett ellenőrzés szakmai irányítását, és ennek keretében gyakorolja a szakmai irányító szerv vezetőjének jogait.

A fővárosi és megyei kormányhivatal funkcionális feladatainak ellátása

A fővárosi és megyei kormányhivatal Kormány által rendeletben meghatározott egyes funkcionális feladatait, valamint azok irányítását a Kormány által rendeletben kijelölt szerv látja el.

A fővárosi és megyei kormányhivatal a jogszabályoknak és a Kormány döntéseinek megfelelően részt vesz a kormányzati célkitűzések területi megvalósításában. Ennek keretében a törzshivatal koordinációs, ellenőrzési, informatikai tevékenységet, valamint képzést, továbbképzést szervező, összehangoló feladatokat lát el, a törzshivatal és a szakigazgatási szervek működtetésével összefüggő funkcionális feladatokat lát el.

A fővárosi és megyei kormányhivatal vezetése

A fővárosi és megyei kormányhivatalt kormánymegbízott vezeti.

A kormánymegbízott feladatai a következők:

  1. vezeti a fővárosi és megyei kormányhivatalt, gyakorolja annak feladat- és hatásköreit, ellátja a költségvetési szerv vezetőjének hatáskörébe utalt feladatokat,
  2. biztosítja a fővárosi és megyei kormányhivatal szakigazgatási szervei feladatellátásának feltételeit,
  3. elkészíti és a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter részére megküldi a fővárosi és megyei kormányhivatal szervezeti és működési szabályzatára vonatkozó javaslatát,
  4. gondoskodik a jogszabályban előírt belső szabályzatok elkészítéséről.

A kormánymegbízott minden évben az előző évi tevékenységéről szóló összegző beszámolót készít.

A beszámolási kötelezettség kiterjed a fõvárosi és megyei kormányhivatal illetékességi területén működő, illetve székhellyel rendelkező központi államigazgatási szerv bármely jogállású területi szervére, továbbá az államigazgatási feladatot ellátó más szervre és személyre, valamint a polgármesterre és jegyzőre az általuk ellátott államigazgatási feladatokat érintően.

A fővárosi és megyei kormányhivatal hivatali szervezetét főigazgató vezeti. A kormánymegbízottat távolléte vagy akadályoztatása esetén a főigazgató helyettesíti.

A főigazgató munkáját általános helyettesként igazgató segíti.

A szakigazgatási szerv vezetése

A szakigazgatási szerv vezetője vezetői munkakörbe történő kinevezéséhez és felmentéséhez a szakmai irányító szerv vezetőjének egyetértése szükséges.

A szakigazgatási szerv vezetője minisztériumi főosztályvezetői besorolású, határozatlan időre kinevezett kormánytisztviselő.

A szakigazgatási szervek vezetője feletti munkáltatói jogokat a kormánymegbízott gyakorolja.

A fővárosi és megyei kormányhivatal feladat- és hatásköre

A fővárosi és megyei kormányhivatal a jogszabályoknak és a Kormány döntéseinek megfelelően összehangolja és elősegíti a kormányzati feladatok területi végrehajtását.

A központi államigazgatási szervek területi szervei, valamint a rendvédelmi szervek feladataik ellátása során kötelesek egymással és a kormányhivatallal együttműködni. A fővárosi és megyei kormányhivatal feladatainak teljesítése érdekében jogosult a központi államigazgatási szervek területi szervei vezetőitől - az egyedi ügyek kivételével - adatokat, felvilágosítást kérni.

Államigazgatási kollégium: a fővárosi és megyei államigazgatási kollégium a fővárosi és megyei kormányhivatal koordinációs feladatait elősegítő állandó fóruma.

Véleményezési jogkör: a fővárosi és megyei kormányhivatal véleményezési jogkörében - a rendvédelmi szervek, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kivételével - a Kormánynak alárendelt szervek területi szervei

  1. vezetőinek kinevezését és felmentését,
  2. létrehozására, átszervezésére, valamint jogállásuk és illetékességi területük módosítására vonatkozó előterjesztést,
  3. foglalkoztatottjai létszámára és költségvetésének a megállapítására vonatkozó előterjesztést, javaslatokat. 

A fővárosi és megyei kormányhivatal

  1. döntés-előkészítő és javaslattevő szerv,
  2. a szakigazgatási szerveket érintő funkcionális feladatokat lát el,
  3. - a rendvédelmi szervek, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kivételével - ellenőrzési feladatokat lát el, különös tekintettel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény végrehajtásának és a hatósági tevékenység jogszerűségének ellenőrzésére,
  4. - a rendvédelmi szervek, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kivételével - gondoskodik a területi államigazgatási szervek ellenőrzési tevékenységének összehangoltságáról,
  5. közigazgatási informatikai közreműködői tevékenységet lát el,
  6. ügyfélszolgálatot működtethet,
  7. ellátja a jogszabályban meghatározott egyéb feladatait.

Illetékesség

A megyei kormányhivatal illetékessége a székhelye szerinti megyére terjed ki. A fővárosi kormányhivatal illetékessége Budapest főváros területére, a Pest Megyei Kormányhivatal illetékességi területe Pest megyére terjed ki.

Kormányrendelet a fővárosi és megyei kormányhivatal illetékességi területét egyes államigazgatási feladatok tekintetében a megyétől (fővárostól) eltérően is megállapíthatja.

Amennyiben kormányrendelet eltérően nem rendelkezik, a szakigazgatási szerv illetékessége megegyezik a fővárosi és megyei kormányhivatal illetékességével.

Regionális
Tájékoztatás magas patogenitású madárinfluenza megjelenéséről
Tájékoztatás magas patogenitású madárinfluenza megjelenéséről
Ebzárlat-Legeltetési tilalom
Rókák veszettség elleni immunizálása miatt ebzárlat és legeltetési tilalom elrendelése. 2021....
Amit a közfoglalkoztatás új rendszeréről feltétlenül tudni kell
A Nemzeti Közfoglalkoztatási Program lényege, hogy egységes rendszerben, azonos forrásból, azonos...
Nyilvános a kormányablakok országos listája
2011. január 3-án bővülnek az állampolgárok ügyintézési lehetőségei, ugyanis a területi...
Támogatásban részesült óvodánk közlekedésbiztonsági nevelési programja
Óvodásaink biztonságos közlekedésre nevelését támogatta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Közoktatási...
A nyugdíjas klub életéből
A Dombrádi Napok keretében került sor a Nyugdíjas Dalos találkozó és Hagyományőrző Szüreti Mulatság...
Dombrádi Napok
V. alkalommal rendezték meg a Nyugdíjas Dalostalálkozót és XXVI. alkalommal a Hagyományőrző Szüreti...
Természeti kincsek a Rétközben
Megyénk szinte minden tájegysége híres különleges természeti értékeiről, védett területeiről. A...
További hírek
Megérdemelt nyugdíjasévek
Az Arany János Általános Iskola és Óvoda két dolgozója elmondhatja, hogy elérte a megérdemelt...
"Ősz szele zümmög.." avagy "közlekednek" az óvodások
Miden „tanév” elején érdemes újragondolnunk tennivalóinkat, megerősödnünk abban, amit jónak vélünk,...
Iskolaprojekt
ÉAOP - 4.1.1 / 2F -2f - 2009 – 0014 - "MÉLTÁNYOS OKTATÁS-NEVELÉSI KÖRNYEZET MEGTEREMTÉSÉVEL AZ...
Életutak - 3.
Idős emberekkel beszélgetve azt várná a hallgató, hogy szép felhőtlen gyermekkorról, kényelmes...
PARTNERSÉGI HIRDETMÉNY ÉS LAKOSSÁGI FÓRUM MEGHÍVÓ
Kékcse Község településrendezési eszközeinek a (településszerkezeti terv és leírás, helyi építési...
Pályázati felhívás - Kirendeltségvezető munkakör betöltésére
Szabolcsveresmarti Közös Önkormányzati Hivatal - Kékcse Község Önkormányzata pályázatot hirdet...
Kedves Kékcseiek, Kedves Olvasók!
Egy újabb sikeres évet hagyunk magunk mögött és itt van egy gyönyörű karácsony.
ÉRTESÍTÉS
A Nyírségvíz Zrt. értesíti a lakosságot, hogy az ivóvízhálozaton karbantartási, mosatási és...
Lélekharang szentelés
Kékcse, 2016.10.30.-án ünnepélyes felszentelés és avatás.
1849. október 6.
A magyarság történetének gyásznapja. Mi is történt 160 évvel ezelôtt ezen a napon? Mi volt a...
Hatósági megfigyelés - Afrikai sertéspestis
Az Országos Főállatorvos utasítása alapján a határozat 1. mellékletében felsorolt vadászatra...
Oldaltérkép | Impresszum



Kékcse Község Polgármesteri Hivatala
4494 Kékcse, Fő u. 116-118.sz.
Tel:: +36 45/ 468-001; mobil: +36 30 696-5626; Fax: +36 45/ 468-001